Adījumu pamācības

Adīta cepurīte mazulim, lai silti austiņām un pierītei

Bezvīļu cepurīte jaundzimušajam. Cepures forma atgādina lāsīti, vēl to mēdz saukt pa lidotāju tipa cepurīti. Cepurīte nosedz ausis un pieri. Ērta mazam bērnam, jo tā ir sasienama un tai nav vīļu, kas varētu spiests vai kost.

Adīšanas shēma ir paredzēta pavisam maziņam valkātājam, ja vēlaties adīt jau lielākam bērnam, tad pavisam vienkārši ir pārrēķināt nepieciešamo valdziņu skaitu. Esmu norādījusi, kā veicu aprēķinu šīs cepures adīšanai.

Bildēs ir redzamas divas cepurītes. Tās nedaudz atšķiras. Zilajai ir platāka maliņa un savādāk adīta priekšējā strīpiņa. Jūs varat izvēlēties kurš variants patīk labāk.

Bērna cepures adīšanai nepieciešams

  • dzija 80% kokvilna, 20% akrils
  • 3 mm, zeķu dāmās adatas
  • 6 vai 7 adījuma atzīmēšanas spraudītes
  • 2 – 3 mm tamboradata

Dzijai jābūt ļoti mīkstai un maigai.  Iesaku izvēlēties dzijas fices uz kurām rakstīts “baby”. Cepurīte, kas ir maigi zilajā krāsā ir no akrila baby dzijas, tā ir ļoti maiga un mīksta. Cepurīte uz kuras rādu, kā adīt ir no 80 % kokvilnas, tā būs lieliska pavasara – vasaras sezonai.

Ja esi iesācēja adīšanā un nesaproti, kas te ar tām dzijām notiek? Tad dzija ar kuru adīšu šo cepurīti ir aptuveni 1.5 mm bieza, ja to uzliek uz lineāla ;).

Adatas. Visu cepurīti var uzadīt izmantojot 3 mm zeķu adatas. Man ir 3 mm – 40 cm lociņa adatas, tās ir ļoti ērtas cepuru adīšanai un arī džemperu piedurknēm.

Izmērs. Cepurīte paredzēta uz mazuli līdz 3 mēnešiem, tas ir galvas apkārtmērs 35 – 36 cm. Šādu cepurīti droši varat pielāgot adīšanai arī uz jau lielāku bērnu. Ņemiet par paraugu aprēķinu, ko izmantošu nākošajā nodaļā.

Spraudītes. Jau citās pamācībās esmu teikusi, ka nav obligāti vajadzīgas speciālās spraudītes. Var izmantot arī – kniepadatas, papīra saspraudes vai arī krāsaius diedziņus.

Cepures valdziņu aprēķins

Dzija un adatas, kas jums ir pieejamas, var atšķirties no manējās. Arī blīvums kādā adāt var atšķirties no tā ar kādu adu es. Tādēļ, lai cepurīte sanāktu pareiza izmēra ir nepieciešams uzadīt paraudziņu un vadoties pēc tā izrēķināt cik valdziņu būs nepieciešams pareizam cepures apkārtmēram.

Manā paraudziņā sanāk, ka 25 valdziņi ir 10,5 cm.

Cepurītes apkārtmērs būs 36 cm.

Ņems palīgā skolas matemātiku un izrēķināsim mūsu nezināmo “X” – nepieciešamais valdziņu skaits :).

36 x 25 / 10.5 = 85,7 valdziņi.

Šai cepurei ir svarīgi lai kopējais valdziņu skaits dalās ar 6.

Tādēļ es izvēlos tuvāko skaitli 84.

Cepurītes adīšanas shēma

Uz adatām uzņemam 84 valdziņus.

SVARĪGI – atstājiet garu diegu, pēc tam, kad uzņemti valdziņi. To ērti būs izmantot cepures šņorītes tamborēšanai. Bildēs redzēsiet sasietu diegu pušķi pie mana adījuma, tas ir tas diegs ;).

Pa riņķi noadiet 2 rindas maliņu – labiski / kreiliski. Salīdzināšanai zilajai cepurītei ir 4 rindas, varat izvēlēties, kā patīk labāk.

Tagad ir nepieciešamas 3 vienas krāsas un 3 citas krāsas atzīmītes. Atzīmējiet katru 14 valdziņu. Lieciet krāsas pamīšus.

Sarkanā atzīme manam adījuma ir piekabināta, lai zinātu kur sāksies jauns aplis.

Oranžā atzīme nozīmē – 3 valdziņu saadīšanu.

Dzeltenā atzīme – 2 jaunu valdziņu uzņemšana.

Sākam ar sarkanās atzīmes valdziņu. Šeit būs jāpaiet vienu valdziņu atpakaļ, jo pie atzīmētā valdziņa ir jāpieada pa vienam no abām pusēm.

Trīs valdziņu saadīšanu varat apskatīties manā Instagram, vai arī nākošajā video – priecāšos, ja izdomāsiet man sekot :).

Tālāk adām līdz dzeltenajai atzīmei. Šeit atzīmētajam valdziņam abās pusēs ir jāuzņem jauns valdziņš. Kā uzņemt jaunu valdziņu varat redzēt manā Instagram vai Facebook, pie dzeltenā džempera adīšanas video.

Nākošā atkal būs oranžā atzīme. Atzīmētajam valdziņam pieadām klāt abās pusēs esošos valdziņus.

Apadot līdz sarkanajai atzīmei, nākošo apli adām vienkārši labiski.

Ja rindā, kuru adāt tikai labiski to valdziņu, kuru ir jāsaada (oranžā atzīme) pārcelsiet neizadītu tad veidosies izteiksmīga dekoratīva josla.

Varat salīdzināt zilo ar gaišo cepurīti. Zilajai ir izadīti visi valdziņi, arī labiskajā rindā.

Pieaudzēšana un saadīšana notiek katrā otrajā rindā.

Šādi adām kamēr no cepurītes maliņas mērot ir aptuveni 5 – 5.5 cm.

Tālāk jaunus valdziņus vairs neuzņemsim. Dzeltenās atzīmes varam ņemt ārā lai nejauc galvu.

Notiks tikai saadīšana.

Šeit no lociņa adatām pāreju uz 4 zeķu adīšanas adatām, jo lociņš ir par garu.

Adām tik ilgi kamēr paliek tikai 6 valdziņi. Nogriežam diegu, izveram cauri 6 valdziņiem un ieveram cepurītes iekšpusē, nostiprinām.

Nedaudz patamborēsim! 🙂

Ar tamboradatu izveidosim pirmo šņorīti. Tas diega gals, ko sākumā atstājām tagad noderēs.

Ar vienu vai diviem tamboradatas dūrieniem nostipriniet diegu pie cepurītes stūrīša un tamborējiet aptuveni 24 – 25 cm garu aukliņu. Aukliņas pašā galā rūpīgi ievelciet atpakaļ pāri palikušo diegu.

Tāpat arī tamborējiet otru šņorīti, tikai tagad ir jānostiprina jauns diegs pie cepurītes stūrīša.

Cepure gatava, tagad varat uzadīt arī zeķes vai maziņus zābaciņus komplektā.
Lai uzzinātu par jaunākajiem projektiem un pamācībām seko manai lapai FACEBOOK un INSTAGRAM.