Mammas piezīmes

Pirmo reizi mamma, ko es liku dzemdību somā un kas man noderēja

Dalos ar to ko pirku, liku un cik daudz savā dzemdību somā. Kas man bija lieks un par ko priecājos, ka paķēru līdzi? Ko būtu vēl ielikusi un kas man pietrūka?

Kad man vajadzēja salikt dzemdību somu, es vilku garumā un negribēju ķerties tai klāt. Jo es nezināju, kas ir dzemdības, ko man tur vajadzēs un kas ir visas tās mantas tajos dzemdību somu sarakstos.

Nolēmu uzrakstīt šo rakstu, cerībā, ka tas palīdzēs kādai citai jaunajai mammai, tik skaidrībā vai vismaz smelties iedvesmu lai pamazām sāktu vākt kopā mantiņas, ko likt tajā mistiskajā dzemdību somā.

Šajā rakstā pieminētie produkti nav sponsorēti un netiek reklamēti, šeit ir mana personīgā pieredze un par saviem līdzekļiem pirktas mantas.

Kā es sakārtoju savu dzemdību somu

Man šķita, ka noteikti vajag lielu koferi uz riteņiem. Un biju jau gatava pirkt, jo man tāda nav. Tagad esmu priecīga, ka nenopirku. Ar koferi palātā būtu grūti, jo lai no tā kaut ko izņemtu viņš ir pilnībā jāatver un tam vajag vietu palātā uz grīdas. Mana palāta nebija tik liela, lai tur vēl stāvētu atvērts koferis.

Mana dzemdību soma bija liela liela sporta soma. Super, es tur varēju salikt un sakārtot visu, kas nepieciešams dzemdībām un pēc tām, kā arī salikt iekšā visas mantas bērnam.

Klausot pieredzējušas mammas es nopirku zip-lock maisiņus un lielu daļu mantu sakārtoju tajos. Lieliskus aizspiežamos maisiņus es atradu Lidl veikalā. Maisiņi, kas paredzēti pārtikas saldēšanai ar smuku rāvējslēdzīti. Ļoti svarīgi lai šie maisi būtu ietilpīgi.

Vēl visiem maisiem es rakstīju virsū ar pildspalvu, lieliem burtiem, kas atrodas iekšā – paladziņi, rezerves drēbītes, krūštura ieliktnīši utt.

Šī virsū rakstīšana noderēja man pašai, lai ātri atrastu to ko meklēju un arī cilvēkam, kas bija man līdzi tas palīdzēja viegli orientēties manā somā.

Es slimnīcā pārkārtoju un saliku savādāk tikai sagatavotās bērnu drēbītes, jo kad mazulis piedzims, tad arī var saprast, kādas drēbes viņam labāk der un kuras es pati varu ātrāk nomainīt.

Vēl man līdzi bija rokas bagāžas mazais koferītis, tajā bija manas un mana līdzi cilvēka drēbes.

Ko es liku dzemdību somā sev un mazulim

Šis ir saraksts ar mantām, ko liku lielajā somā. Tās, kas nepieciešamas uz dzemdībām, pēc dzemdībām un mazulim. Apģērbu un personīgās higiēnas lietas liku mazajā koferī. Par mazo koferi pašās beigās.

Lai man būtu vieglāk izvēlēties, izlasīt aprakstus, salīdzināt un iepazīties ar cenām es gandrīz visu kas nepieciešams no medicīnas un higiēnas precēm pasūtīju vienā no aptieku interneta veikaliem. Sagaidīju, kad ir atlaižu diena un iepirkos diezgan izdevīgi, bet galvenais visu vienā reizē, lai nav jāskrien apjukumā pa vairākiem veikaliem.

Lietas dzemdībām un pamat lietas sev ar mazuli

Paka pieaugušo autiņbikssīšu. Es ieliku visu paku, pilnīgi pietiktu, ja ieliktu trešo daļu vai pusi pamperu.

Pēc dzemdību paketes. Man bija līdzi 2 pakas. Viena Canpol ražojums, otra Tena. Man labāk patika Canpol, jo tās bija plānas, lielas un mīkstas. Tena ir ļoti biezas un nav ērtas.

Intīmās ziepes, man viss labāk patīk Vagisan.

Vienreizlietojamie paladziņi. Zip-lock maisā ieliku 4 gabalus. Kā jaunā mamma nezināju, kāda izmēra man vajag pirkt. Nopirku Tena 60 x 90 cm. Kad ieraudzīju cik viņi ir lieli, nošokējos, ka esmu paņēmusi par traku. Bet šis izmērs ir ideāls. Paladziņi der uz pārtinamajām virsmām. Un tādas virsmas ir slimnīcas palātās. Vēl arī, kad dosieties pie bērnu daktera, savs paladziņš ir jāņem līdzi un tur arī ir pārtinamā virsma. Arī man pašai mājās ir šī virsma un esmu priecīga, ka varu uzklāt visā garumā. Ja mazulis piečurā vienā autiņa galā, es nogriežu pusi un man ir nedaudz mazāks paladziņš, kuru arī varu izmantot.

Divi lielie dvieļi un viens roku dvielis.

Krūštura ieliktnīši, piena noplūdēm. Es ieliku 20 gabalus pilnīgi pietiktu ar 10.

Krūšu galu ziede. Man bija firmas Multi-Mam Protect Nipple Care Balm, es nezinu ko bez tās ziedes darītu. Tie nav joki, cik ļoti sāp krūtis pēc zīdīšanas. Šis krēms palīdzēja uzreiz. Vēl man pieredzējušas mammas bija iedevušas līdzi tās pašas firmas krūšu kompreses, bet tās man nesanāca palietot. Pieredzējušās mammas teica ka šīs arī ir labas un vajag. Tā ka šeit mīļās mammas uz savu risku – man bija līdzi abi varianti.

Krūšu galu aizsargi. Tos noteikti vārošā ūdenī nosterilizējiet, kopā ar kastīti. Man tos nesanāca palietot, jo tā arī piens neparādījās, bet es pa ausu galam dzirdēju, ka tādus pasūtīja, lai atnes no aptiekas, kaimiņu palātas iemītnieki. Tā ka nav slikti ja šī lieta ir līdzi.

Elektriskais piena pumpis. Tāda strīdīga lieta, jo pie krūts ir jāliek mazulis, bet ja piens neparādās, vai gadījumā, ja mazuli aizved uz intensīvo aprūpi, tad ir forši ja var pienu atslaukt, gan lai tas ātrāk parādās, gan arī lai varētu barot mazuli, ja tas tiek nošķirts no mammas. Tā ka sūkni visādam gadījumam paķēru līdzi. Man ir Medela firmas piena pumpis, neesmu piena sūkņu eksperts, bet noteikti iesaku tādu kas darbojas bez vada.

Laba higiēniskā lūpu krasā. Man noderēja visu laiku ko atrados slimnīcā, bet it īpaši tā noderēja dzemdību zālē. To es ieliku maisiņā ko ņemt līdzi uz dzemdību zāli. Tālāk tā tika ielikta manas pavadošās personas bikšu kabatā un es varēju palūgt man sasmērēt lūpas, kad jutu ka tās paliek sausas. Iesaku – nieks bet tik ļoti mazina to discomfort, kad lūpas kā smilšpapīrs.

Dzemdību krekls. Izpētīju, ka dzemdību krekli ir ar podziņām abās pusēs, lai tos var atpogāt un tad uzlikt mazuli uz krūtīm un arī vieglāk pielikt pie krūts. Izrādījās, ka tas ir lieks padārgs pirkums. Jo mazuli liek uz vēdera un tad pie krūts. Man gandrīz visu dzemdību laiku smukais pogājamais krekls bija uzvilkts līdz padusēm, jo uz vēdera bija piestiprināti toņu mērāmie aparāt. Un tad jau krekls atkal bija zem zoda, kad mazo uzlika uz vēdera. Padoms ir sameklēt platu lielu, T-krekla tipa naktskreklu. Noteikti tādu, kas ir pāri pus ciskai vai līdz celim.

Halāts. Ikdienā halātu nevalkāju tādēļ arī man tāda nebija un es iztiku. Paņēmu līdzi ļoti plānu kokvilnas adīto jaku “cardigan”. Galvenais lai ir gara, noteikti pāri dibenam. Ļoti biju apņēmusies nopirkt sev halātu, jo dzemdību sarakstā viņš ir, bet rezultātā priecājos, ka neiztērēju naudu, man nebija daudz jāstaigā apkārt pidžamā. Tāpat līdzi jums būs ērtas mājas drēbes, kurās arī staigāsiet pa nodaļu.

Īszeķītes – paņēmu līdzi 4 pārus. Vienas man bija kājās dzemdībās un pārējās valkāju atlikušās dienas.

Klizmiņas Microlax – tā bija manā dzemdību sarakstā un tā arī var noderēt.

Kokvilnas apakšbikses un mīksts barošanas krūšturis. Biksītes noderēs, kad pāriesi no pamperiem uz paketēm un varbūt arī pamperi nebūs nepieciešami. Barošanas krūšturis noderēs, ja sanāks barošana un arī ja piena būs nepietiekoši tāpat būs vajadzīgs, jo krūtis var pilēt.

Čības, līdzi ņēmu gumijas čības un ar tām arī pietika. Gan ko apkārt staigāt, gan uz dušu iet.

Šīs ir galvenās lietas, ko ieliku lielajā somā. Turpat lielajā somā saliku drēbes, pamperus, salvetes, autiņus mazulim. Tālāk lasiet par to, kas noderēja no mazuļa lietām.

Kas noderēja un kas nē no mazuļa lietām

Tā kā esmu pirmo reizi mamma man nebija ne jausmas, kādus izmērus un kādas vispār drēbes un lietas man vajag līdzi uz dzemdību iestādi. Tādēļ pastāstīšu savus secinājumus par jaundzimušā lietām uz dzemdībām. Šeit nav viss saraksts, tikai lietas kuras iesaku un neiesaku.

Bikses – tās noteikti var neņemt. Mazulim ir nabiņas knaģis un bikšu josta traucēs un spiedīs.

Biezais kombinezons – arī to es vairāk neņemtu. Tā kā man dzima ziemas mazulis, paņēmu līdzi riktīgi silto biezo kombinezonu. Bet bēbis piedzimstot ir tik mazs un smalks, ka viņš pazūd tajā visā polsterējumā. Vēl ja ieliek auto sēdeklītī, kombinezons uzbrauc viņam uz sejas un grūti saprast kā viņu ērtāk iekārtot. Labāk būtu ņēmusi, kādu flīsa pidžammu ar kapuci un saģērbusi ar gar-roku bodiju, pluss pāri pārsegtu siltu sedziņu.

Kokvilnas cimdiņi – ļoti noderēja, jo rociņas mazas, nadziņi asi. Vismaz kamēr slimnīcā un kamēr tik maziņš man bija vieglāk, lai viņš nesaskrāpē sev sejiņu.

Pidžamas ar ciet kājām – ņemtu tikai 2. Mazulis piedzima garš un tievs, pidžamas bija par platu un par īsu. Pēdas spiedās staru galos, bet pleci brauca ārā no krāgas. Es biju jau laicīgi sapirkusi H un M, Lindex pidžamas ar vaļā kājām un rāvējslēdžejiem. Noteikti iesaku rāvējslēdzējus. Abos gadījumos ja garš mazulis vai standarta, apģērbs ar vaļā kājām ir daudz praktiskāks, jo skaidri zini, ka noteikti derēs.

50 izmēra apģērbs. Parasti ņem līdzi un pirmās drēbes pērk 56 izmēru. Bet man bija nopirkti pāris bodiji un rāvējslēdžu pidžamas 50 izmēra, tās es iemetu somā kā rezerves apģērbu. Biju priecīga, ka man šīs drēbīts bija līdzi, jo derēja mazulim uz reiz. 56 izmērs pašā pašā sākumā ir par lielu, visur karājas, kakli plati, rumpis plats. Tādas vaļīgas tās drēbes uz mazuļa. Tādēļ, ja ir iespēja paņemiet līdzi arī kaut ko 50 izmēra.

Zeķes – līdzi paņēmu daudz, daudz zeķu. Man viss labāk noderēja tās kurām iekšpuse ir kā dvielītis – tādas nopirku Lindex. Zeķes līdz celim un siltas. Vēl arī vilnas zeķes 2 pāri vismaz. Jaundzimušais vienalga vai ziema vai vasara, vēl nemāk noregulēt savu temperatūru un tādēļ viņiem salst, 2 pāri zeķu kājās ir obligāti.

Muslīna un flaneļa autiņi – ļoti noderēja. Noklāt uz lielās gultas, ieklāt mazajā gultiņā zem galvas, ietīt dibenu pēc mazgāšanas un noslaucīt sausu. Šie autiņi ir mīksti un ātri žūst. Ja dibenu sanāk mazgāt, tad lielais dvielis lēni žūst, bet muslīna autiņš paspēj izžūt līdz nākošajai mazgāšanai.

Silta sedziņa. Nožēloju, ka nepaņēmu līdzi savējo. Dzemdību iestādes protams dod segas un visu nepieciešamo gultas veļu, bet man prasījās uzsegt vēl kaut ko vai pat segt un satīt savējā. Redzēju, ka citām mammām bija savas un noteikti nākošreiz iespiedīšu somā arī mazu sedziņu.

Koferis personīgajām mantām

Kopā ar lielo somu līdzi ņēmu arī atsevišķi koferi, kur saliku personīgās mantas sev un pavadošajai personai. Šeit jau vairāk ir katra paša izvēle ko ņemt līdzi. Uzrakstīšu galveno ko paņēmu.

Vilnas zeķes – siltas zeķes. Prieks, ka paņēmu līdzi. Man pēc dzmedībām gan bija auksti, gan ik pa laikam karsti. Tā ka zeķes ļoti noderēja un bija komfortabli.

Divas pidžamas – lai ir ko nomainīt.

Divi t-krekli. Paņēmu parastus trikotāžas krekliņus.

Plāns kokvilnas džemperis pāri dibenam, sportiska jaka ar vai bez rāvēj slēdzi pāri dibenam. Svarīgi, lai ir pagarš un pāri dibenam, jo pati jutīsies daudz ērtāk un omulīgāk.

Melni grūtnieču legging – tie paši ko valkāju grūtniecībā. Tos arī valkāju visas dienas.

Personīgās higiēnas mantas un kosmētika.

Divas krūzītes – man bija ceļojumu krūze ar vāku un parastā krūze otram cilvēkam.

Mazās dzeramā ūdens pudeles. Noderēs dzemdību zālē, jo ūdens ir jādzer to vajag gan mammai, gan mazulim, gan arī tētim. Pēc tam mazo ūdens pudelīti es uzpildīju ar ūdeni slimnīcā un dzēru palātā.

Našķi, rieksti, ātrās kafijas, bulciņas un citas lietas ar ko var noremdināt badu. Ja dzemdības beidzas pa nakti tad nebūs iespējas atrast ko paēst slimnīcā, bet pēc tik smaga darba ēst gribās diezgan iespaidīgi.

Drēbes un citas lietas pavadošajai personai.

Ceru, ka manas dzemdību somas apraksts vismaz nedaudz noderēs arī kādai citai mammai. Varbūt iedvesmos sākt krāmēt savu somu. Man vajadzēja īpaši saņemties, lai sāktu krāmēt to trako somu, jo es tiešām biju apjukusi un atliku uz pēdējām nedēļām somas krāmēšanu.