Dārzam

9 iemesli kādēļ tomātiem rullējas lapas

Tomātu audzēšana var būt izaicinājums. Tomātu augu lapu saritināšanās ir viena no visbiežāk sastopamajām problēmām. Par laimi, problēmas galveno cēloni parasti var atrisināt, veicot dažus vienkāršus pielāgojumus jūsu dārzkopības rutīnā.

1.Pārāk augsta temperatūra

Visbiežākais tomātu lapu sarullēšanās iemesls ir augsta temperatūra. Karstos vasaras mēnešos tomātu lapas var sākt čokuroties kā aizsardzības mehānisms.

Ja jums ir bijis karstuma vilnis un jūsu tomātu lapas ir sākušas rullēties uz augšu, liels karstums gandrīz noteikti ir problēma. Lapām ir tendence saritināties cilindra formā augsta karstuma apstākļos, lai novērstu ūdens zudumu.

Šāda veida lapu saritināšanās augos ir pazīstama kā fizioloģiska lapu satīšanās.

Citiem vārdiem sakot, pēc tam, kad tomātu lapas ir saritinājušās, tās vairs neiztaisnosies.

Ja iespējams, nodrošiniet augam ēnu. Tāpat pārliecinieties, ka augiem ir daudz ūdens, jo tie dzers ievērojami vairāk karstā un sausā laikā.

Par laimi, šāda veida tomātu lapu satīšanās nerada lielas bažas. Galu galā augs vienkārši dabiski reaģē uz vidi.

2.Pārāk sapinušās un cieši saaugušas saknes

Nevajadzētu stādīt tomātu sēklas pārāk agri!

Ja jūsu augi ir gatavi doties ārā, pirms laiks ir pietiekami silts, augi var iestrēgt pārāk mazā podā. Tas gandrīz vienmēr noved pie saspiestām un pārāk cieši saaugušām auga saknēm, kas savukārt var izraisīt lapu čokurošanos.

Pārstādiet augu lielākā podā vai auga galīgajā vietā pēc iespējas ātrāk!

3.Kaitēkļu bojājumi

Ērcītes, laputis un citi sīki kukaiņi var sagādāt milzīgas galvassāpes tomātu audzētājiem. Šie grūti pamanāmie kaitēkļi var parādīties bez brīdinājuma un izraisīt milzīgus bojājumus, ja tos neiznīdē.

Ja notiek kaitēkļu invāzija, jūs galu galā redzēsit viņu klātbūtnes pazīmes. Viena no izplatītākajām pazīmēm ir tomātu lapu rullēšanās. Šāda veida problēma parasti ietekmē mazākus, jaunākus stādus, jo tie piesaista kaitēkļus.

4.Vīrusi un slimības

Beidzot mēs sasniedzam visbriesmīgāko tomātu lapu čokurošanās cēloni — slimību. Lai gan ir plašs slimību klāsts, kas ietekmē tomātu augus, nekavējoties neuzskatiet, ka jūsu lapas ir saritinājušās slimības dēļ.

Daudzi vīrusi izraisa tomātu lapu krokošanos, čokurošanos vai rullēšanos. Dažas izplatītas ir mozaīkas vīruss, tomātu dzelteno lapu čokurošanās, svītru vīruss un burzīšanās vīruss. To nosaukumi runā paši par sevi, būtībā aprakstot stāvokļa vizuālos efektus.

Diemžēl vienīgais ieteikums, ko varu dot slimam augam, ir izņemt to no dārza. Ja iespējams, sadedziniet skarto augu tālu no sava dārza. Nekad nekompostējiet slimu augu!

5.Pārlaistīšana

Pārāk daudz ūdens nekad nav laba lieta tomātu stādiem. Ideālā gadījumā jūsu augiem jābūt vienmērīgi laistītiem, kas nozīmē, ka tie nav pārāk mitri, bet arī ne pārāk sausi.

Pārmērīgas laistīšanas gadījumā jūsu auga saknes sāks slīkt. Viena no pirmajām pārlaistīšanas brīdinājuma pazīmēm ir tomātu lapu čokurošanās.

6.Dreifējošie herbicīdi

Vai jūs dzīvojat netālu no komerciālas, neorganiskas saimniecības? Varbūt kaimiņš ar īpaši sulīgu, zaļu zālienu?

Ja tuvumā lielos daudzumos tiek izmantots herbicīds, liekā ķīmiskā viela ar vēju var nokļūt jūsu mājas dārzā. Pat nelielos daudzumos ķīmiskie herbicīdi var būt postoši jutīgiem tomātiem.

Ja jūsu augi ir bijuši pakļauti noteiktiem herbicīdiem, lapas visās malās salocīsies uz augšu. Arī lapu galiem būs tendence saritināties. Var sākt dzeltēt arī lapu malas.

Viegli apsmidziniet visus skartos tomātu augus ar ūdeni pēc saulrieta. Izvairieties no ķīmiskā zāliena mēslojuma izmantošanas dārza tuvumā. Nekompostējiet skartos augus.

7.Pārmērīgi daudz slāpekļa, jeb mēslojuma

Tomāti ir ātri augoši augi, kuriem nepieciešams daudz slāpekļa. Tomēr jebkuram augam ir savas robežas. Ja jūs lietojat pārāk daudz augu barības, jūsu tomātu lapas var sākt čokuroties.

Barības vielu apdegums parasti parādās ar brūniem plankumiem lapu malās, kā arī čokurošanos. Šie plankumi parasti kļūst sausi un kraukšķīgi, ja tos neārstē.

Risinājums ir samazināt mēslojuma daudzumu un/vai lietošanas biežumu. Ārkārtējos gadījumos, iespējams, vēlēsities izskalot augsni, vairākas reizes laistot un nosusinot tomātu stādus podos. Tas efektīvi samazina augsnē pieejamo barības vielu koncentrāciju.

8.Auksts laiks

Veģetācijas sezonai tuvojoties beigām, tomāti un citas siltā laika kultūras vairāk tiek pakļautas stresam. Vēsas naktis var izraisīt tomātos lapu čokurošanos, jo augi cenšas tikt galā ar aukstumu.

9.Vēja bojājumi

Papildus karstajam laikam arī vējains un sauss laiks var izraisīt tomātu lapu rullēšanos līdzīgā veidā. Pārmērīgi vējaini apstākļi var noslogot gan jūsu tomātu augu lapas, gan stublājus.

Ja stādāt atklātā laukā, tā varētu būt jūsu problēma. Spēcīgs vējš var nozagt mitrumu no augiem, parasti liekot lapām savīties un saritināties.

Cerams, ka tagad jums ir labāks priekšstats par savu satinušos tomātu lapu cēloni.

Ja jums noderēja šis raksts aicinu ielūkoties arī citos manos rakstos ko esmu veltījusi dārzkopībai un puķu audzēšanai sadaļā – DĀRZAM.