Dārzam

Tomātu lapas paliek baltas – kāds tam ir iemesls un kā risināt?

No tomātu problēmām, kas var rasties, baltās lapas ir viena no visizplatītākajām. Atkarībā no lapu izskata ir daži iespējamie cēloņi.

Lai sniegtu ātru atbildi, tomātu lapas bieži kļūst baltas, kad tās ir pakļautas saules stresam.

Saules apdegums

Pirmais un, visticamāk, vaininieks tam, ka jūsu tomātu lapas kļūst baltas, ir saule. Tas būtībā ir saules apdegums uz jūsu tomātu stādiem, un tas ir neticami izplatīts.

Tas ir saistīts ar nepareizu tomātu stādu norūdīšanu pirms stādīšanas. Jaunākiem augiem bieži ir maiga, plāna lapotne, kas ir ļoti jutīga pret spēcīgu dienas vidus sauli.

Lai palīdzētu atrisināt problēmu, dienas vidū mēģiniet nodrošināt nelielu ēnojumu.

Jūs varat sākt rūdīšanu apmēram 2 nedēļas pirms jūsu tomāti pastāvīgi iziet ārā. Sāciet ar mākoņainu dienu vai sāciet ar augiem pilnā ēnā. Pēc 2–3 ēnā pavadītām dienām tie būs gatavi īsu laiku saulē, apmēram 30 minūtes.

Ja jūsu augiem ir stresa pazīmes, piemēram, vītušas lapas vai balti plankumi, novietojiet tos atpakaļ ēnā, lai tie atdziest.

Sīki balti plankumi uz tomātu lapām

Sīki balti plankumi var norādīt uz dažām iespējamām problēmām ar tomātu lapām. Ja plankumi šķiet izplūduši vai pulverveida, pārejiet pie miltrasas. Pretējā gadījumā apsveriet šos iespējamos balto tomātu lapu cēloņus.

Kaitēkļu bojājumi

Ir neskaitāmi daudz kukaiņi, kas labprāt sarīkotu svētkus uz jūsu tomātu stādiem. No ērcēm līdz laputīm līdz kāpuriem un daudz ko citu — jums būs jāuzmanās no šiem nepatīkamajiem dārza ienaidniekiem!

Balti plankumi uz tomātu lapām var liecināt par sava veida invāziju. Ja esat izslēdzis saules apdegumus kā iespējamo cēloni, pārbaudiet, vai nav kukaiņu. Jums būs rūpīgi jāizpēta, jo daudzi kaitēkļi ir grūti pamanāmi.

Labākais veids, kā cīnīties ar kaitēkļiem, ir tos noķert, pirms tie kļūst par invāziju. Laputis un citi kaitēkļi strauji vairojas, tāpēc ir svarīgi tos noķert un atbrīvoties no tiem agri pavasarī.

Izmantojiet šļūteni, lai sezonas sākumā izsmidzinātu laputis un blakus tomātiem iestādiet mānekļus. Tie ir augi, kas laputīm ir pievilcīgāki, efektīvi dodot tām kaut ko citu, ar ko uzkost.

Magnija vai citu uzturvielu trūkums

Ja nav kukaiņu, jums var būt specifisks barības vielu trūkums. Ja jūs neesat barojis ar universālo mēslojumu, tas, iespējams, ir jūsu vaininieks. Lai tomāti būtu veseli visu gadu, ir nepieciešams labs augu barības vielu līdzsvars.

Magnija trūkums var izraisīt plankumus uz lapām, bieži vien pelēkā vai baltā krāsā. Risinājums ir vienkāršs – sāciet barot ar vispārējas nozīmes mēslojumu un ļaujiet augam nedēļas laikā atgūties. Ja jaunā izaugsme uzlabojas, jūs zināt, kāda bija problēma!

Tomātu stādu slimības

Papildus kaitēkļiem, slimības un vīrusi ir potenciāli draudi tomātu augam. Laputis bieži darbojas kā slimību pārnēsātājs tomātiem, tāpēc cīņai ar kaitēkļiem jābūt prioritātei.

Miltrasa

Viena no slimībām, kas izraisa baltus plankumus uz tomātu lapām, ir miltrasa.

Miltrasa ir izplatīta sēnīšu slimība, ko var pārnēsāt ar vilnas laputīm. Slimība izpaužas baltu, pulverveida plankumu veidā uz lapām, kas ātri izplatās pa augiem.

Lai apturētu miltrasu, vispirms uzmanīgi noņemiet un iznīciniet visas skartās auga vietas. Pēc tam jums, iespējams, būs jāizmanto kāda veida ķīmiskā kontrole.

Piedāvāju izlasīt arī par to kādēļ tomātu lapas rullējas – 9 iemesli kādēļ tomātiem rullējas lapas.