Dārzam

Tomātiem dzeltē lapas – kāds tam ir iemesls?

Par laimi, tomātu lapu dzeltēšana parasti nerada lielas bažas. Ir vairāki iespējamie iemesli, kāpēc jūsu tomātiem ir dzeltenas lapas.

Uzturvielu trūkums

Visbiežākais tomātu lapu dzeltēšanas iemesls ir barības vielu trūkums. Lai gan ir vainojami vairāki iespējamie trūkumi, slāpeklis ir visticamākais.

Slāpeklis ir vissvarīgākā barības viela visiem augiem, un tas ir atbildīgs par veselīgu lapotņu augšanu un dziļi zaļu krāsu. Tas ir arī visticamākais barības vielu trūkums jūsu augsnē.

Kā zināt, ka pie vainas ir slāpeklis

Ir vienkāršs triks, lai noteiktu, vai jūsu tomātu lapas ir dzeltenas no slāpekļa trūkuma. Ja vainojams slāpekļa trūkums, tomāta stāda apakšā sāksies dzeltēšana un laika gaitā izplatīsies uz augšu.

Iemesls tam ir tas, ka slāpeklis ir mobila barības viela, kas nozīmē, ka augi var pārvietot barības vielu pa augu pēc vajadzības. Kad slāpeklis beidzas, tomātu augs paņems atlikušo krājumu no vecākām lapām auga apakšā un pārvietos to uz jaunu lapotni.

Magnija un slāpekļa trūkums

Magnijs izraisīs tomātu lapu dzeltenumu, sākot no apakšas, bet dzeltenuma veids atšķirsies no slāpekļa. Ir vienkārša metode, kā atšķirt magnija deficītu no slāpekļa.

Magnija deficīta dēļ lapas kļūst dzeltenas starp lapu vēnām. Vēnas paliks zaļas.
Slāpekļa deficīta lapas pilnībā kļūs dzeltenas, vēnas un viss. Tas ir biežāk sastopams trūkums.

Ja jums ir aizdomas par magnija, nevis slāpekļa deficītu, mēģiniet uzlabot augsni ar universālu mēslojumu, kas satur magniju.

Kā novērst slāpekļa deficītu

Pirmais un vissvarīgākais solis ir pabarot tomātu stādus. Tomāti ir ātri augoši augi, kuru pareizai attīstībai nepieciešams daudz barības vielu. Ja slāpekļa trūkst, augs galu galā panīks un neaudzēs vairāk zaru vai lapu.

Dzeltenās tomātu lapas neatgriezīsies zaļā krāsā. Tomēr, pievienojot slāpekli, vajadzētu apturēt dzelteno lapu izplatīšanos un atsākties normālai augšanai.

Ja šķiet, ka mēslojuma pievienošana jums nav pareizais risinājums, ir vairāki citi iespējamie iemesli, kāpēc jūsu auga lapas var dzeltēt.

Pārlaistīšana

Kad tomātu stādi saņem pārāk daudz ūdens, parādīsies dažādas problēmas. Viens no tiem var būt dzeltenīgas lapas. Bez atbilstošas ​​drenāžas jūsu augu sakņu sistēmas būtībā sāk slīkt.

Ieteicams darīt visu iespējamo, lai vienmērīgi laistītu tomātus visas sezonas garumā. Tas nozīmē, ka nedrīkst ļaut augiem kļūt pārāk sausiem, bet nekad nemērcēt augus.

Dažreiz pārmērīga laistīšana ir ārpus jūsu kontroles. Neparasti spēcīgas lietusgāzes var radīt stresu jūsu tomātiem.

Dariet visu iespējamo, lai nodrošinātu labāku drenāžu. Ja audzējat tomātus podos, pārliecinieties, ka ūdens var iztecēt no apakšas (noņemiet apakšējo apakštasīti). Stādot zemē, apsveriet iespēju stādīt uz zemes paaugstinājuma, lai ūdens varētu aizplūst no sakņu sistēmas.

Slikta gaisa plūsma

Ja gaisa plūsma ir ierobežota, tomāti kļūst ļoti neaizsargāti pret problēmām. Augiem būs grūti izvadīt mitrumu no lapām. Tas var izraisīt slimības, kā rezultātā stublāji kļūst melni, plankumi uz lapām un samazinās raža.

Dzeltenās lapas var būt šīs sliktās vēdināšanas rezultāts. Augiem, kas nav apgriezti no apakšas, ap vasaras vidu bieži būs plankumainas dzeltenas lapas.

Risinājums ir vienkāršs: apgrieziet nevajadzīgos zarus. Turot apgrieztu zaru apakšējo daļu, jūsu tomāti elpos viegli. Jūsu augi arī izskatīsies daudz koptāki, nevis kļūs kupli un pārauguši.

Slikta drenāža

Augsnes drenāža ir neticami svarīga tomātu augiem. Ja augsne ir sablīvēta vai ir smaga māla sastāvā, tā var slikti nosusināties, tādējādi radot nevienmērīgu ūdens pieejamību.

Labāka drenāža palīdzēs visiem jūsu dārzeņu augiem, ne tikai tomātiem. Ja ūdens augsnē uzsūcas pārāk lēni, izmēģiniet dažas no šīm metodēm, lai uzlabotu drenāžu.

Izvairieties staigāt pa dārza augsni (īpaši, ja tā ir mitra). Staigājot pa dārza augsni, augsne tiks saspiesta, sabrucinot gaisa kabatas pasliktinās drenāža. Noformējiet savu dārzu ar celiņiem un vienmēr izvairieties staigāt tur, kur tiks stādīti augi.
Katru pavasari augsnei pievienojiet kompostu. Komposts palīdz uzlabot vēdināšanu, pievienojot virsmai šķiedrainu, barības vielām bagātu materiālu. Sadaloties, tas uzlabo drenāžu.

Puve (un citas slimības)

Ja esat agrāk audzējis tomātus, jūs, iespējams, zināt, ka ir puve. Šī slimība plaukst mitros apstākļos, tāpēc iepriekš minētie divi risinājumi palīdzēs ar to cīnīties.

Būtībā, kad jūsu tomātu lapas un zari ir pārāk daudz, ūdenim ir mazāk vietas iztvaikot. Tādējādi tiek radīta ideāla vide, lai puve iedzīvotos un nostiprinātos.

Dzeltenās tomātu lapas ir retāk sastopamas ar puvi, biežāk parādās melni plankumi uz lapām un zariem. Tomēr bieži vien papildus melnajiem plankumiem tiek novērota arī lapu dzeltēšana.

Atkal risinājums ir nodrošināt labāku vēdināšanu. Dariet to, apgriežot lapas apakšā un regulāri apgriežot lieko zaļumu visas sezonas garumā.

Vēl labāks risinājums? Stādiet pret puvi izturīgus tomātus, lai izvairītos no slimības. Šī ir labākā metode, kā cīnīties ar tomātu slimībām!

Noteikti nodrošiniet arī pietiekamu atstarpi starp katru tomātu augu savā dārzā.

Auksts laiks

Sezonas beigās, temperatūrai pazeminoties, tomātu augi tiks pakļauti stresam. Ja jūs sagaidāt īpaši aukstu laiku, dažas lapas var kļūt dzeltenas, jo tās novīst

Aukstā laikā tomātu lapas ap jūsu augiem kļūs dzeltenīgākas. Šis “retināšanas” modelis atšķiras no barības vielu deficīta, kas ir lineārāks.

Zemei atdziestot, cietīs arī saknes. Lai novērstu bojājumus, pievienojiet mulču ap tomātu pamatni, lai izolētu zemi un uzturētu to siltu.

Stādi kļūst dzelteni

Kad uzdīgst tomātu stāds, pirmo lapu kopu sauc par “dīgļlapām”. Tās nav īstās lapas, un tās ir paredzētas, lai augs varētu sākt augt.

Pēc nedēļas vai divām sāk veidoties īstās lapas, un stādu lapas augšanai vairs nav vajadzīgas. Tā rezultātā dīgļlapas parasti kļūst dzeltenas un nokrīt.

Tas ir pilnīgi dabiski, un par to nav jāuztraucas! Jaunajiem audzētājiem tas var radīt bažas par jauno augu veselību.

Saules apdegums

Ja audzējat tomātus no sēklām, augu pārvietošana ārā jāveic lēni. Saules apdegums ir tad, kad jūsu auga lapas apdegušas no tiešas saules iedarbības.

Saules apdegums parasti izskatās vairāk balts nekā dzeltens, bet ārkārtējos gadījumos lapas var nomirt un nokrist. Par laimi, jūs varat izvairīties no saules applaucējumiem, pareizi norūdot tomātus.

Kaitēkļi

Vēl viens iespējamais tomātu lapu dzeltēšanas cēlonis ir kaitēkļu invāzija. Ir daudz dažādu kukaiņu, kas barojas ar tomātu augiem, un daudzi no tiem var izraisīt lapu dzeltēšanu.

Agrā pavasarī ir svarīgi būt uzmanīgiem, lai atklātu kaitēkļu problēmas. Šajā laikā daudzas sugas sāk atgriezties, tostarp laputis, baltās mušas, zirnekļa ērces un citas.

Ja savā jaunajā lapotnē pamanāt krokainas lapas, dzeltenus plankumus vai citas novirzes, iespējams, ka jums ir kaitēkļu problēma.