Kā adīt tuneļšalli, jeb kakliņu? Foto pamācība
Šalles aizvietotājs kakliņš. Manās mājās šādus adītus kakliņus sauca arī par “dvēselītēm”.
Šo kakliņu var adīt kā vīriešu variantu. Vīrietim šāds aksesuārs pat var izrādīties daudz noderīgāks, kā sievietēm, jo nav jāpinas ar šallēm.
Ja pietiek dzijas komplektā šim kakliņam var uzadīt dūrainīšus un cepuri.
Vīrietim šis kakliņš atlokāms var būt nedaudz par karstu, tādēļ, ja dzija ir bieza tad var adīt to uz pusi īsāku un valkāt neatlocītu. Protams atceraties, ka vīrieša variantā būs nepieciešams lielāks valdziņu skaits, bet pašu garā gabala augstumu atstāj 10 cm.
Pirms sāc adīt izpēti šo pamācību, lai saprastu kakliņa adīšanas principu.
Dzijas biezums aptuveni 3 -4 mm.
Es izmantoju 3 mm adatas ar 65 cm un 45 cm lociņa.
Tā kā dziju es ieguvu izārdot veikalā pirktu tuneļšalli, precīzi nevarēšu pateikt dzijas svaru, garumu vai ražotāju. Bet šī ir mīksta akrila dzija, kas sastāv no diviem dažādu krāsu dzijas pavedieniem. Kā redzams augšējā attēlā dzijas biezums ir aptuveni 4 mm. Lai sanāktu līdzīgi, kā piemērā iesaku izmantot divus vai trīs pavedienus akrila dzijas. Dzijai jābūt mīkstai, ja ir iespēja var izmantot Baby akrila dzijas, tās parasti ir ļoti maigas. Vai arī otrs variants ir izārdīt kādu jau esošu šalli.
Adījumam ir jābūt diezgan blīvam tādēļ es izmantoju mazāka izmēra adatas, nekā vajadzīgas šādas biezas dzijas adīšanai. Ja adījums būs brīvs un mīksts tad kakliņš nepiegulēs pie kakla un bruks visu laiku uz leju.
Šajā pamācībā nav īsti svarīgs rindu skaits, pārsvarā notiks mērīšana ar lineālu.
Ja jums ir tik pat bieza dzija kā man tad sāksim ar to, ka uzņemsim 80 valdziņus, ja dzija ir plānāka tad var attiecīgi uzņemt 90 vai 94 valdziņus.
Pirmo valdziņu noceļu neizadītu un sāku ar diviem kreiliskiem valdziņiem. Turpinām adīt gumiju 2 labiski un 2 kreiliski, kamēr noadīts gabals 10 cm augstumā.
Augstāku gumiju adīt gan nevajadzētu 10 cm ir maksimums. Ja būs noadīts vairāk, kā desmit centimetri tad kaliņš uz pleciem krokosies un celsies uz augšu.
Adījumam ir jāsanāk apmēram 34 – 40 cm platam, kad tas ir izklāts neizstiepts.
Tālāk būs tā vieta, kur nedaudz jābūt uzmanīgai. Centīšos paskaidrot pēc iespējas saprotamāk. 🙂
Tagad noraucam 16 valdziņus, kā parādīts nākošajā attēlā.
Nākošajā solī sāksim adīt kakliņu uz augšu.
Savienosim adījuma sākumu ar beigām un adīsim pa riņķi.
Lūk šeit nedaudz jābūt uzmanīgām!
Sāksies adīšana pa riņķi un tajā vietā, kur notiks savienojums rakstam ir jāturpinās pareizi. Tas ir labiski un kreiliski. Ja saproti, ka nesavienojas pareizi strīpās, tad pēc vajadzības klāt pie tiem 16 valdziņiem, ko jau noraucām – norauc vēl vienu. Vai arī izārdi vienu.
Ja ieskatās manā iepriekšējā bildē tad var redzēt, ka man ir jānorauc vēl viens valdziņš, lai veidotos 2 kreiliski valdziņi.
Lūk redzams, ka man sanāk pareizs raksts. 2 kreiliski, 2 labiski.
Tālāk adām pa riņķi. Ja nav adatas uz īsā lociņa, var izmantot arī 5 zeķu adāmās adatas.
Kā redzams nākošajā attēlā adām tik ilgi kamēr adījums apmēram 27 cm garš. Var arī būt nedaudz īsāks ap 25 cm. Mans kakliņš sanāk diezgan augsts.
Lūk gandrīz gatavs. Pirms griezt diegu nost no kamoliņa, uzmēri kakliņu vai tas ir pietiekoši pieguļoš vai arī var gadīties, ka tas ir par vaļīgu. Šādā gadījumā iesaku ārdīt ārā un sākt no jauna ar lielāku vai mazāku valdziņu skaitu. Adāmais gabals nav liels.
Vēl pēdējais posms. Tālāk būs nepieciešama lāpāmadata.
Adījumu uzsākot es atstāju garu diegu, pēc valdziņu uzņemšanas. Tagad šo diegu izmantošu, lai sašūtu kakliņu. Ja tas ir par īsu, tad iever jaunu diegu adatā.
Ja izmanto tādu pašu diegu, kā manā piemērā, nostiprini to un tālāk pa maliņu izver to līdz nākošajam stūrītim, kā parādīts nākošajā attēlā.
Tālāk jāsašuj kopā nākošās divas malas.
Es šujot kopā cenšos ievērot, lai sanāk smuka pīne. Šādi var panākt to, ka kakliņš izskatās adīts vienlaidus un nav šūts.
Lūk esmu sašuvusi. Kakliņš gatavs.
Kā jau iepriekš minēju mans kakliņš ir diezgan augsts. Ja uzadot šķiet ka tas ir par augstu droši noārdi pāris rindas nost.
Ja kakliņš sanāk pārāk stingrs vai pārāk vaļīgs nebaidies izārdīt sākt no jauna, attiecīgi uzņemot tādu valdziņu skaitu, kā vajadzīgs tev.
Lai uzzinātu par jaunākajiem projektiem un pamācībām seko manai lapai FACEBOOK un INSTAGRAM.