Receptes

Kas ir keto diēta?

Keto diēta, kas pazīstama arī kā ketogēna diēta, ir ēšanas plāns ar zemu ogļhidrātu un augstu tauku saturu, kura mērķis ir izraisīt vielmaiņas stāvokli, ko sauc par ketozi.

Lai saprastu kā darbojas keto diēta un kāds ir tās princips ir vērts zināt sekojošās lietas.

Zems ogļhidrātu saturs

Keto diēta ietver ievērojamu ogļhidrātu patēriņa samazināšanu, parasti līdz aptuveni 20-50 gramiem dienā. Šis ierobežojums liek ķermenim atrast alternatīvu degvielas avotu, jo tas galvenokārt ir atkarīgs no ogļhidrātiem enerģijas iegūšanai.

Augsts tauku saturs

Ogļhidrātu vietā keto diēta uzsver lielāku veselīgu tauku patēriņu. Taukiem vajadzētu veidot lielāko daļu no ikdienas kaloriju daudzuma, parasti aptuveni 70-75%. Tas var ietvert tādu uzturu kā avokado, rieksti, sēklas, eļļas un trekna gaļa.

Ketoze

Ierobežojot ogļhidrātu uzņemšanu, organisms nonāk ketozes stāvoklī. Ketoze rodas, kad ķermenis pāriet no glikozes, kā primārā degvielas avota izmantošanas uz uzglabāto tauku izmantošanu enerģijas iegūšanai. Šis vielmaiņas stāvoklis izraisa ketonu veidošanos, kas kalpo kā alternatīvs enerģijas avots.

Ketoni

Ketoni tiek ražoti, kad organisms aknās sadala taukus. Tie kalpo, kā degvielas avots smadzenēm un ķermenim ketozes laikā. Ketonu līmeņa mērīšana var palīdzēt indivīdiem noteikt, vai viņi ir ketozes stāvoklī.

Olbaltumvielas jeb proteīns

Lai gan galvenā uzmanība tiek pievērsta daudz tauku un zemu ogļhidrātu, keto diēta ietver arī mērenu olbaltumvielu uzņemšanu. Olbaltumvielas ir būtiskas muskuļu masas uzturēšanai un dažādu ķermeņa funkciju atbalstam. Tomēr pārmērīga olbaltumvielu uzņemšana var potenciāli traucēt ketozi.

Ieguvumi veselībai

Keto diēta ir ieguvusi popularitāti, pateicoties tās iespējamajiem ieguvumiem veselībai. Tas var palīdzēt zaudēt svaru, veicinot tauku dedzināšanu un samazinot apetīti. Tas var arī palīdzēt stabilizēt cukura līmeni asinīs, uzlabot jutību pret insulīnu.

Potenciālie apsvērumi

Keto diēta var prasīt rūpīgu plānošanu, lai nodrošinātu pietiekamu uzturvielu uzņemšanu, jo tā ierobežo noteiktas pārtikas grupas, piemēram, graudus, augļus un dažus dārzeņus. Tas var izraisīt arī blakusparādības, piemēram, “keto gripu”, kas ietver tādus simptomus kā nogurums, galvassāpes un slikta dūša sākotnējā adaptācijas fāzē.

Ir svarīgi atzīmēt, ka keto diēta var nebūt piemērota ikvienam, un vienmēr ir ieteicams konsultēties ar veselības aprūpes speciālistu vai reģistrētu dietologu pirms jebkura jauna uztura režīma uzsākšanas.

Lūk mana viss neveiksmīgākā keto diētas recepte – Keto divu sastāvdaļu pankūkas. Vai tas ir reāli?