Adījumi,  Adījumu pamācības

Kā adīt dūraiņus? Foto pamācība

Dūraiņus adīt ir daudz vienkāršāk par zeķēm. Šajā rakstā vēlos padalīties ar to, kā es adu cimdiņus. No savas pieredzes varu teikt, ka adot dūraiņus var pielaist divas lielas kļūdas, kas padara šos cimdiņus neērtus un nevalkājamus. Tādēļ savām lasītājām vēlos izstāstīt, kas ir šīs kļūdas, lai uzreiz sanāk mīksti silti un rakstaini cimdiņi.

Adīsim kopā- stāstīšu soli pa solim.
Dūraiņu adīšanai būs nepieciešams:

  • 5 adatas
  • tamboradata
  • dzija
  • zīmulis un papīrs.

Kādēļ adot vajag zīmuli un papīru?

Kad adu cimdu vai zeķi es vienmēr turu blakus papīra gabaliņu uz kura atzīmēju sava adījuma ciparus. Cik valdziņi uz adatām, cik augsts ir valnītis, kāds platums īkšķim …….
Kamēr adu pirmo zeķi vai cimdu, viss ir kārtībā. Bet kad jāsāk adīt otrs, tad sākas problēmas, jo ir pagājis laiks un es vairs neatceros tos ciparus un valdziņus. Tādēļ kopā ar adīkli man vienmēr ir šāds papīrītis.

Šādi es varu pārtraukt dūrainīša adīšanu uz ilgāku laiku un kad ir laiks turpnāt iesākot man ir gatavs špikeris.

Sākam adīt cimdiņu

Uz katras adatas uzmetam 13 valdziņus.

15 rindiņas ada vienu labiski – vienu kreiliski. Šī būs cimdiņa maliņa – citus maliņas veidus vari atrast šajā rakstā.

26 rindiņas ada labiski. Es savam cimdiņam izvēlējos vienkāršu dekoratīvu rakstu, kuru adu uz divām adatām, kas būs cimdiņa virspuse. Bet rakstu adīt nav obligāti, pirmajiem cimdiņiem.

Tagad izveidosim vietu īkšķītim.

3 valdziņus izadām labiski.

Nākošajos 12 valdziņos ar tamboradatu vai lāpāmadatu ievelkam diedziņu.
Pirmā kļūda – neatstāt pāris valdziņus no malas taisot īkšķīša vietu.

Mūsu plaukstas nav plakanas, tās ir vismaz 1.5cm biezas. Šie 3-4 valdziņi paredzēti, lai īkšķīti nevilktu uz sānu, kad cimdiņu uzvelk rokā, kompensē plaukstas biezumu. Tāpēc vienmēr izadi pāris valdziņus no malas.

Otrā kļūda – pārāk maz valdziņu īkšķim.

Atstājot īkšķītim pārāk maz valdziņu tas sanāks šaurs, kas pavisam nav labi. Viens ir tas ka būs grūti uzvilkt cimdiņu, bet otrs kas ir pats svarīgākais ir tas, ka īkšķītis būs saspiests un stipri sals.Tātad atpakaļ pie cimdiņa.

12 valdziņi, kurus uzvērām uz diedziņa nekur nepazūd.

Tos vajag uzmest uz adatas. Sekojošajā attēlā parādu, kā no jauna uzmest 12 valdziņus.

Uz adatas atrodas – 3 malējie valdziņi un viens ir tikko uzmests. Tālāk tiek rādīt otra valdziņa uzmešana.

Kad visi 12 valdziņi uzmesti, ņem piekto adatu un sāc adīt. Uzadi kādas 4 rindas un sadali valdziņus tā, lai atkal uz katras adatas ir 13 valdziņi.

No īkšķa vietas noada 36 rindas.

Lai zinātu cik tālu jāada līdz noraukuma uzsākšanai, uzvelc cimdiņu rokā, ja adījums ir līdz ar mazā pirkstiņa galu, tad var sākt veidot cimda noraukumu. Mans cimdiņš ir sieviešu cimda vidusmērs.

Cimdiņa nobeigumu ada tieši tāpat, kā zeķes nobeigumu. Katrā zeķes sānā saada četrus valdziņus, tā lai veidojas slīps noraukums. Precīzāk šāda noraukuma adīšanu esmu aprakstījusi zeķes purngala adīšanas rakstā.

Ir vēl arī citi veidi, kā noraukt cimdiņu, šos veidus noteikti parādīšu, kādā no saviem turpmākajiem pamācību rakstiem.

Kad palikuši astoņi neizadīti valdziņi, griežam dziju nost apmēram 10 cm un ar tamboradatu izveram cauri neizadītajiem valdziņiem.

Cimdiņa noraukums gatavs. Dzijas galu ar tamboradatu vai lāpāmadatu ievelc iekšā cimdiņā un nostiprini.Īkšķīša adīšana

Parasti es noadu abus cimdiņus, bez īkšķīša un tad abiem reizē adu īkšķīti. Bet ja adi cimdiņu pirmo reizi iesaku uzadīt vispirms vienu cimdiņu ar visu īkšķi, lai vari uzmērīt un redzēt vai cimds der un ir izdevies. Un tikai tad adi otru cimdu.

Teiksim tā ir vēl viens “knifs”, ko varētu saukt par trešo kļūdu, kuru esmu pieļāvusi adot dūraiņus un tagad zinu kā to nepieļaut.

Apbruņojamies ar pacietību un ķeramies klāt, īkšķis ir nedaudz piņķerīgs.

Pagaidām neaiztiksim tos valdziņus, kuros ievērts diedziņš. Vispirms uzņemsim augšējos valdziņus. Ir vairāki veidi kā to izdarīt, es parādīšu divus – vienkāršo un sarežģīto.

Vienkāršais veids. Pie pašas maliņas uzņem visus valdziņus.

Sarežģītais veids. Šeit izmantoju tamboradatu, lai izvērtu diedziņu starp rindām.
Atgādinu, ka īkšķim mēs atstājām uz diedziņa 12 valdziņus. Kā redzams attēlā man uz adatas ir uzņemti 14 valdziņi. Lūks šeit arī ir tā trešā kļūda, par kuru teicu iepriekš. Ja uzņemsi tikai 12 valdziņus, tad uzadot īkšķi, pie tā pamatnes katrā malā būs izveidojušies caurumi. Tādēļ uzņemot jaunos valdziņus, katrā malā uzņem vēl pa vienam valdziņam.

Uz otras adatas uzņem tos 12 valdziņus, kuros ir ievērts diedziņš.

Sadali visus valdziņus uz 3 adatām.

Es valdziņus sadalu aptuveni. Sadalot uz trīs adatām ir vieglāk adīt.

Kad noadītas 19 rindiņas sadalām visus valdziņus uz divām adatām.

Uz katras adatas jābūt 13 valdziņiem.

Īkšķīša noraukšana ir tieši tāda pati kā visa cimdiņa noraukšana. Šeit sanāks rindas sākumā un rindas beigās saadīt divus valdziņus. Saadi tik ilgi kamēr uz katras adatas paliek 3 valdziņi. Griez diegu nost un izver to cauri 6 atlikušajiem valdziņiem.

Cimdiņš gatavs.

Lūk raksts kuru izmantoju adot cimdiņus. Tumšās rūtiņas ada kreilsiki, bet baltās labiski.

Šo rakstu var izmantot arī adot zeķītes.
Lai uzzinātu par maniem jaunākajiem projektiem un pamācībām seko manai lapai FACEBOOK un INSTAGRAM.